Kredyt studencki

Informacja o kredytach studenckich w roku akademickim 2019/2020

Od 1 stycznia 2019 r. funkcjonuje nowy system kredytów studenckich uregulowany ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz 1668, 2024 i 2245) oraz Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie kredytów studenckich (Dz. U. poz. 2468).

Wszystkie umowy zawarte do końca 2018 r. zachowują moc i od 1 stycznia 2019 r. będą do nuch stosowane przepisy nowej ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Osoby uprawnione do kredytu

Wniosek o udzielenie kredytu studenckiego może złożyć student, który nie ukończył 30 roku życia, albo osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia.

Składanie wniosku o kredyt

Wniosek o przyznanie kredytu składa się w postaci elektronicznej (za pomocą systemu teleinformatycznego dango banku) albo papierowej (na formularzu ustalonym przez dany bank) w jednym z następujących banków:

• PKO Bank Polski S.A.,
  • Bank PEKAO S.A.,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),
  • SGB-Bank S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).

Do wniosku dołącza się:

• zaświadczenie z uczelni o odbywaniu studiów (w przypadku studenta lub doktoranta) albo dokument potwierdzający udział w rekrutacji na studia  (w przypadku osoby ubiegającej się o przyjęcie na studia);
  • dokumenty wymagane przez instytucję kredytującą dla celów oceny zdolności kredytowej oraz do celów poręczenia kredytu;
  • oświadczenia o wysokości miesięcznego dochodu wnioskodawcy i członków jego rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz aktualnej liczbie członków rodziny.

W roku akademickim 2019/2020 wysokość miesięcznej transzy kredytu studenckiego wynosi:

• 400 zł,
  • 600 zł,
  • 800 zł,
  • 1000 zł.

We wniosku o kredyt należy wskazać wysokość transzy kredytu.

Zawarcie umowy o kredyt

Podstawowym warunkiem zawarcia umowy kredytu jest spełnienie kryterium dochodowego. W roku akademickim 2019/2020 maksymalny dochód na osobę w rodzinie uprawniający do otrzymania kredytu został ustalony w wysokości 2.500 zł (kwota netto).

Zanim bank podpisze ze studentem umowę kredytu, musi dokonać oceny zabezpieczenia spłaty kredytu dla wybranej transzy kredytu (400, 600, 800 lub 1000 zł). O kredyt można ubiegać się cały rok. Wnioski są rozpatrywane w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku.

Przy udzielaniu kredytów studenckich w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 30 września 2019 r. uwzględnia się wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie osoby ubiegającej się o kredyt studencki uprawniającą do otrzymania kredytu studenckiego w roku akademickim 2018/2019, ogłoszoną przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 17 lipca 1998 r. o pożyczkach i kredytach studenckich (Dz. U. z 2017 r. poz. 357).

Okres i warunki wypłacania kredytu

Kredyt studencki jest udzielany na okres studiów tylko raz, nie dlużej niż na  6 lat. Transze kredytu wypłacane są przez okres 10 miesięcy w roku akademickim. Szczegółowe warunki wypłaty i spłaty kredytu określi umowa kredytu studenckiego. Warunkiem otrzymywania kredytu jest posiadanie statusu studenta potwierdzone ważną legitymacją studencką.

W trakcie trwania umowy kredytobiorca może złożyć w banku wniosek o zmianę wysokości miesięcznej transzy kredytu.

Na wniosek kredytobiorcy w przypadku trudnej sytuacji życiowej spłata kredytu studenckiego wraz z odsetkami może być zawieszona na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Obowiązki kredytobiorcy

Kredytobiorca powinien powiadomić bank:

• o utracie statusu studenta (skreśleniu z listy studentów);
  • ukończeniu studiów, tj. złożeniu egzaminu dyplomowego (potwierdzonego dyplomem);
  • urlopie od zajęć w uczelni lub innej przerwy zgodnej z regulaminem studiów;
  • zawieszeniu w prawach studenta.

Zawieszenie spłaty kredytu

W przypadku znalezienia się w trudnej sytuacji życiowej, kredytobiorca może wystąpić do banku z wnioskiem o zawieszenie spłaty kredytu wraz z odsetkami na okres maksymalnie 12 miesięcy.

Umorzenie spłaty kredytu

Na wniosek kredytobiorcy kredyt może być umorzony przez instytucję kredytującą:

w 50% – w przypadku gdy kredytobiorca ukończył studia wyższe w grupie do 1%,
w 35% – w przypadku gdy kredytobiorca ukończył studia wyższe w grupie od 1,01% do 5%,
w 20% – w przypadku gdy kredytobiorca ukończył studia wyższe w grupie od 5,01% do 10%
– najlepszych absolwentów studiów pierwszego stopnia albo studiów drugiego stopnia, albo jednolitych studiów magisterskich, w danym roku akademickim.